Jak vybrat matraci

Trápí vás nedostatek spánku? Neustále se v posteli převalujete a místo toho, abyste vstali ráno odpočatí, nemůžete se díky bolesti zad a krční páteře rozhoupat ke vstávání? Důvodem je špatný výběr matrace, a proto se v dnešním článku zaměříme právě na individuální potřeby každého zákazníka a doporučíme ideální řešení závislé na věku, hmotnosti a dalších parametrech.

Tvrdost matrace

Jedním s nejdůležitějších aspektů při výběru je volba ideální tvrdosti, která se rozděluje do čtyř základních kategorií, od velmi měkkých až po extra tvrdé. Občas se setkáte s pěti, ale co se týče zdravotního hlediska, určitě byste měli dát ruce pryč. Mluvíme zde o extra měkkých matracích, u kterých máte pocit, že ležíte v úložném prostoru vaší postele.

Tvrdost

Hmotnost uživatele

Uživatel

Tvrdost 1 - velmi měkká

Do 70 kg

Žena, starší člověk, dítě

Tvrdost 2 - měkká

Od 70 kg do 100 kg

Žena

Tvrdost 3 - tvrdá

Do 120 kg

Muž

Tvrdost 4 - extra tvrdá

Do 150 kg

Muž

Samozřejmě musíte brát ohled na své potřeby a vlastní intuici, protože dané parametry jsou pouze orientační. Každá matrace se totiž liší nejen kategoriemi tvrdosti, ale také dalšími vlastnostmi, které si následně představíme. Obecně se však setkáte s názory, že měkké jsou opravdu praktické řešení pro ženy s nižší vahou či pro starší osoby trpící na bolesti zad a kloubů. Oproti tomu tvrdé matrace vyhovují většinou mužům, kteří potřebují dostatečnou oporu pro své tělo.

Tip: Můžete zvolit také matraci s dvojí tvrdostí – z jedné strany měkčí a z druhé tvrdší.

Materiály matrace

Obrovskou výhodou při nákupu matrace je široký výběr materiálů, ze kterých si zaručeně vybere každý. Ať už se jedná o vaší ratolest, manžela či hosty, nyní se zaměříme na vlastnosti moderních lůžek, díky kterým se dozvíte, jaké máte možnosti.

Latexové matrace

Tyto matrace se staly velmi oblíbené především u těch, kteří při svém výběru tvrdosti volí 1 nebo 2. Skvěle se přizpůsobí stavbě vašeho těla a vyznačují se dlouhou životností.

Obecný popis máme za sebou, ale je potřebné také zmínit fakt, že nejsou ideální volbou do vlhkého prostředí nebo pro ty, jenž se příliš potí. Proč? I přesto, že záleží na výrobci, tyto matrace neobsahují příliš přírodních materiálů, z čehož vyplývá minimální prodyšnost a nízká odolnost vůči roztočům u nepříznivých podmínek.

Pružinové matrace

Doby, kdy vás tlačily pružiny do zad jsou již dávno pryč. Naštěstí pro vás se podoba pružinových matrací docela znatelně posunula o úroveň výš a máte k dispozici kvalitní provedení. Tyto matrace se vyznačují klasickým pružinovým jádrem, ale obal se liší dle vašich požadavků. Není však vhodné je využívat na lamelovým roštu, obzvlášť ne na polohovacím. Ideální je pevný rošt, už jen kvůli prodyšnosti.

Do této kategorie také patří tzv. taštičkové matrace, které obsahují malé pružinky uložené v samostatných ,,taštičkách“ a vyrábějí se s pěti anatomickými zónami, díky čemuž se skvěle přizpůsobí vašemu tělu.

Tip: Skvělou volbou tohoto typu může být například Matrace CONFORT, kde jsou pružiny umístěny v samostatné kapse a nejsou připojeny ke každému drátu, tudíž se vaše tělo bude podepřeno rovnoměrně bez dominového efektu.

Pěnové matrace

Mezi nejznámější a především nejoblíbenější mezi uživateli patří právem pěnové matrace. Na trhu naleznete různé typy s praktickými vlastnostmi. Jedno však mají všechny společné, a to univerzální použití a možnost kombinovat s ostatními matracemi a rošty.

Nejprodávanější pěnové matrace:

  • PUR matrace - Známé také pod názvem polyuretanové matrace. Prodávají se v různých variantách tvrdosti, čímž si vysloužily možnost používání i pro osoby s vyšší hmotností. Vyznačují se jádrem z odolné pěny a dlouhou životností.
  • HR matrace (studená pěna) - HR matrace se od klasické PUR pěny liší většími póry, díky čemuž jsou více prodyšnější, elastické a tvarově stálé. Vylepšit své vlastnosti může také kombinací s línou pěnou nebo právě klasikou v podobě PUR pěny.
  • Matrace z bio pěny - V podstatě by se dalo říct, že rozdíly od jiných matrací jsou v celku znatelné. Oproti jiným pěnovým matracím, kdy hlavní suroviny jsou vyráběny z ropy, je bio pěna získávána na bázi přírodních produktů, např. z extraktu ze sóji. A nejen to, také se vyznačují elasticitou, vysokou odolností vůči škůdcům, ortopedickými vlastnostmi a tvarovou stálostí.
  • Matrace z líné pěny (lazyfoam) - Výhodou líné pěny je fakt, že svou tvrdost určuje teplota vašeho těla, takže se matrace skvěle přizpůsobí a poskytne ideální oporu.

Samozřejmě výše zmíněné matrace nejsou všechny, se kterými se setkáte, ale pouze ty nejprodávanější a nejoblíbenější. K dispozici máte další speciální druhy, jako jsou například gelové matrace, sendvičové a mnoho dalších.

Parametry a nosnost

Při výběru matrace byste měli dávat pozor také na ideální rozměry i nosnost a dodržovat nejlépe tyto pravidla:

  • Délka matrace musí uživatele přesahovat 20 až 25 cm.
  • Šířka na jednolůžko musí být minimálně 90 cm (dvoulůžko 80 cm).
  • Výška matrace by měla být alespoň 15 cm.
  • Dávat si rezervu v číslech hmotnosti – nosnost je uvedena vždy maximální.
  • Rozlišovat rozdíl mezi ortopedickou a zdravotní matrací – ortopedická poskytuje oporu vašeho kosterního systému a ideálně rozloží váhu vašeho těla, oproti tomu ortopedická se pyšní certifikáty a využijí jí také alergici a lidé upoutaní na lůžko.

Upozornění: Matraci je doporučeno používat pouze 10 až 15 let, po delší době ztrácí kvalitu.

Volba vhodných doplňků

Ke klidnému spánku vám nepomůže pouze matrace, ale také volba vhodných doplňků. Mluvíme zde například o anatomických polštářích, které vám poskytnou ideální podpěru krční páteře nebo o roštech, které se od sebe liší v mnoha ohledech, jak dle použitého materiálu, tak podle provedení.

Obrovskou výhodou mnoha výrobců je možnost koupit si celý komplet, takže se nemusíte trápit ještě výběrem vhodného roštu.

V neposlední řadě ještě jedna věc. Stejně jako u jiných zakoupených výrobků je nutné provádět pravidelnou údržbu, a proto je vhodné zvolit snímatelný potah pro snadnější péči, která vám dopomůže k delší životnosti a kvalitě matrace.

Drželi jste se našeho návodu, ale nová matrace vám stále nevyhovuje? Nevzdávejte to, prvních několik nocí bude nepohodlných. Musíte vydržet než si vaše tělo přivykne, ve většině případech se jedná o dobu dvou týdnů.

A co říct na závěr? Výběr matrace může být pro někoho složitý, a proto se nebojte obrátit na prodávající, kteří vám rádi se vším pomohou.