Jak vyčistit pračku, myčku a další nepostradatelné pomocníky našich domácností?

Vánoce již máme za sebou, přesto mají mnozí z nás v paměti ještě velké předvánoční gruntování, které nás stálo nesmírné množství času a energie. Výsledek sice stojí za to, ale nebylo by možné dosáhnout ho s vynaložením menší námahy?

Pojďme se podívat na triky, které nás zbaví některých neřestí domácnosti bez nutnosti vypustit při jejich odstraňování duši. Třeba ten příští předvánoční úklid bude o mnoho příjemnější.

Jak vyčistit pračku a odstranit zápach z pračky?

V dnešní domácnosti je již pračka komponentem, bez něhož si nedokážeme představit existenci. Proto nás její občasný výpadek vyvede z míry. Pokud chceme výpadkům v používání naší pračky předejít, měli bychom se o ni odpovídajícím způsobem starat. Pokud víte, že máte tvrdší vodu, zřejmě vám nemusíme představovat prostředky na preventivní odstranění vodního kamene. K dostání jsou v každé drogerii, kde vám i ochotně poradí.

Pokud na to ale chcete jít od lesa a není vám proti srsti představa, že údržba vaší pračky zatíží méně životní prostředí, vsaďte na ocet nebo citron a jedlou sodu. Ocet nalijte do přihrádky na aviváž, jedlou sodu nasypte do té pro prací prášek a zapněte pračku naprázdno na nejvyšší teplotu. Po proběhnutí programu vás příjemně překvapí krásně čistý buben bez předchozího zápachu. Na některých místech (dávkovač, filtr) mohou zůstat staré zatvrdlé nánosy pracího prášku, které musíte odstranit manuálně. Jako pomocníka si přizvěte vyřazený zubní kartáček a naši starou známou jedlou sodu, případně k ní můžete přizvat na pomoc i kyselinu citrónovou. Nezapomeňte na vypláchnutí hadic, v nichž zůstávají zbytky špíny, vlasů, zvířecích chlupů a podobných překvapení.

Pokud chcete pračku udržet co nejdéle v dobré kondici věnujte čas její preventivní údržbě. Stačí drobná změna návyků, např. větrání pračky po proběhlém pracím cyklu, zavření až po vysušení vnitřku pračky i dávkovače. K tomu ji párkrát do roka pusťte naprázdno s výše popsanou náplní a vaše pračka vám bude děkovat a odmění se dlouhou životností.

Jak vyčistit myčku?

Podobnou údržbu jako pračka ocení i vaše myčka na nádobí. Možná si říkáte, proč čistit myčku? Čistí se přece sama při každém mycím cyklu společně s mytým nádobím. Není to úplně pravda. Uvnitř myčky se usazuje mastnota, nečistoty a zbytky jídla, které mycí prostředek nerozpustí a mohou následně například ucpat odtokové potrubí. Pokud jej dříve nezaplní vápenaté usazeniny, jež mohou zneprůchodnit i trysky a ostřikovací ramena. Co dělat, abychom těmto scénářům předešli?

Kromě komerčně dostupných čističů myčky, které pouze zavěsíte do koše a pustíte intenzivní program, můžete použít i běžně dostupné prostředky, které máme všichni doma. Pro vyčištění myčky lze použít opět jedlou sodu. Buď ji můžeme nasypat do nádržky na mycí prostředek, nebo do spodní části vložit nádobu se sodou. A poté už jen spustit oplachovací program.  Pro desinfekci a boj s vodním kamenem nalijte trochu octa do nádržky na mycí gel, zbytek láhve do spodní části a zapněte myčku na program s vysokou teplotou a delší dobou. Podobné, možná ještě lepší účinky než ocet, má kyselina citronová. Její nespornou výhodou je absence štiplavého zápachu.

Jak vyčistit varnou konvici a odstranit vodní kámen?

Tuto výhodu oceníte i při čištění rychlovarné i klasické konvice. Stačí nasypat na dno pytlík kyseliny citronové, zalít vodou a nechat uvařit. Po vylití uvařeného roztoku na vás vykoukne krásně se lesknoucí dno. Stejný postup můžete aplikovat i s octem, ale kyselina citrónová je účinnější a méně zapáchá.

Podobně jako pračka, i myčka a varná konvice vyžadují preventivní údržbu. Čištění ať už komerčním či domácím prostředkem proveďte alespoň 1x za měsíc. U myčky několikrát do roka zkontrolujte otočná ramena a vyčistěte je od usazených zbytků z nádobí a vaše myčka bude při každém mycím cyklu spokojeně příst.

Další do naší domácnosti již neodmyslitelně patřící komponentou, která ocení pravidelnou údržbu, je elektrická trouba. Každý z nás jistě jeden či více exemplářů vlastní. Zvláště po předvánoční zatěžkávací zkoušce si i tato část našeho inventáře zaslouží zvýšenou pozornost.

Jak vyčistit troubu?

Překvapivě opět požádáme o pomoc jedlou sodu. Jednoduchým smícháním s vodou si z ní uděláte roztíratelnou pastu, kterou rovnoměrně nanesete například kartáčkem po celém vnitřním prostoru trouby. Vyhněte se topným tělesům a ventilátoru a na silné mastné nánosy použijte silnější vrstvu sodové pasty. A jděte spát. Tedy pokud nanesení provedete večer, což je optimální. Pastu nechte přes noc působit.

Ráno navlhčeným hadříkem odstraňte vysoušenou jedlou sodu. Nánosy hadříku odolávající odstraňte například vařečkou nebo špachtlí, ale dejte pozor, abyste nepoškrábali povrch. Finální dočištění provedeme octem v rozstřikovači, kterým odolávající plochy jemně zastříknete a vzniklou pěnu hadříkem odstraníte. Nezapomeňte na sklo ve dvířkách trouby, jehož vyčištění už bude pouhou třešinkou na dortu. Opět vytvoříme pastu, tentokrát postačí prášek do pečiva s trochou octa, můžeme přidat i lžičku kuchyňské soli. Opět naneseme a necháme působit. Pouhá hodinka a sklo se po setření pasty bude opět krásně lesknout.

A ještě dobrá rada na závěr. Pokud uvažujete o koupi nové trouby, vsaďte na samočistící variantu. Je to sice dražší možnost, ale není v dnešní době pro mnoho lidí větší prioritou ušetřený čas? A co si budeme povídat, trouba, která se čistí sama. To zní dobře, že? Finta spočívá v nepřilnavém povrchu. Mastnota a další nečistoty, které na povrchu ulpí, spálí vysoká teplota a trouba zůstává čistá.