55 babských rad a tipů pro vaši domácnost

Když vám někdo dá babskou radu, předává vám moudro, kterým vyřešíte problém v domácnosti levně a zpravidla bez použití moderních chemických přípravků. Rady obsahují tradiční i méně tradiční metody, jak čistit, prát, leštit nebo si jinak poradit v domácnosti bez toho, abychom museli utrácet mnoho peněz a zatěžovat životní prostředí. Až budete rady a tipy zkoušet, začněte vždy na menší ploše a přístup nejprve otestujte. Je možné že ve vašem vybavení domácnosti je některá netypická součást z jiného materiálu a postup nemusí stoprocentně fungovat.

Zažraná špína v koberci

Posypte koberec solí a přestříkejte rozprašovačem. Nechte delší dobu působit. Po uschnutí vysajte vysavačem. Větší skvrny vám pomůže odstranit žehlička. Smíchejte 3 díly vody a jeden díl octa. Postříkejte skvrnu, nechejte chvíli působit a přes hadřík místo přežehlete.

Skvrny od vody na dřevěném nábytku

Na lakovaném povrchu je vidět každá kapka vody. Nesetřená způsobí velký flek. Smíchejte si vodu s lihem a skvrnu přetřete. Vyleštěte do sucha.

Nevonící obuv

Aby obuv časem nezapáchala, je třeba ji ukládat do botníku nebo krabice až po dokonalém vyschnutí. Také používejte ponožky z vhodného materiálu. Pokud už je škoda napáchána a z bot se line nepříjemný odér, nasypejte do nich prášek jedlé sody. Boty uložte na suché místo, nejlépe k topení, a to na několik hodin. Poté stačí sodu vysát nebo vytřepat.

Spáry mezi dlaždicemi

Spáry mezi dlaždicemi vyčistěte octem, ten pomáhá i jako prevence proti plísním.

Škrábance na skle

Máte sklo na konferenčním stolku poškrábané? Jemné škrábance vyřešíte měkkým hadříkem a zubní pastou.

Odstranění vosku z koberce

Větší kusy vosku seškrábejte a poté si přineste savý papír a žehličku. Použít můžete i ubrousek. Ubrousek nebo papír přežehlete několikrát. Vosk se vsákne. Zbývající flek je možné dočistit jedlou sodou. Tu vetřete do koberce a po chvíli vysajete.

Skvrna od inkoustu na nábytku

Pokud není příliš pozdě a skvrna nepronikla do struktury dřevěného nábytku, můžete ji přetřít utěrkou namáčenou ve vlažné vodě s kyselinou citrónovou.

Zbývající cibule při vaření

Také občas potřebujete do pokrmu jen polovinu cibule a druhou ukládáte do lednice? Když rozkrojenou cibuli přetřete po řezu máslem nebo olejem a uchováte ji zabalenou v alobalu, neztratí nic ze své chuti a nezplesniví.

Správně umístěný nábytek

Je důležité, aby mohl za nábytkem proudit vzduch. Nábytek nikdy neumisťujte těsně ke zdi. Minimální rozestup je 5 centimetrů od stěny. Zbavíte se chladu i vlhkosti v místnosti.

Čištění lakovaného nábytku

Lakovaný nábytek přeleštěte směsí půl litru piva a trochy citrónové šťávy.

Skvrny od krve na nábytku

Tady nezáleží na čistícím prostředku, ale především na teplotě vody. Nesmí být horká, dokonce ani teplá. Skvrny od krve vždy čistěte pomocí studené vody.

První pomoc pro zanesený odpad u dřezu

Nasypejte k odpadu jedlou sodu, připravte si horkou vodu a pomalu zalévejte. Postup se dá zopakovat vícekrát a pokud je čištění nedostatečné, sáhněte po směsi vyrobené z poloviny hrnku soli a poloviny hrnku sody. Nasypejte do odpadu, vezměte si ochranné brýle i rukavice a zalijte hrnkem octa. Připravte se na chemickou reakci! Odpad ještě několikrát zalejte horkou vodou. Proti zápachu z odpadu pomáhá podobně i prášek do pečiva. Ten nasypejte do výlevky a zalijte octem.

Čištění kůže

Pro vyčištění kůže sáhněte po octové vodě, leštění proveďte lněným olejem. Ten nechejte dobře vsáknout a suchým hadrem přeleštěte. Kůže vydrží mnohem déle.

Leštění nábytku

Není třeba drahé chemické leštěnky. Stejnou službu vám odvede směs oleje a soli. Můžete použít běžný olej, lepší výsledky má ale směs z olivového oleje. I vlhký hadřík s jablečným octem je dokonalým pomocníkem při leštění nábytku.

Rady pro ratan a ořech

Ratanový nábytek se nejlépe čistí kartáčem a mýdlovou vodou. Ořechový nábytek se po setření prachu může přeleštit mlékem.

Jednoduché čištění hřebínku

Kdo má doma myčku, hřebínky stačí naskládat do horní přihrádky. Pokud myčku nevlastníte, oblékněte na hřeben ponožku, abyste si nepoškodili oblečení a hřebínek přidejte k ostatnímu prádlu.

Káva vás potěší hned dvakrát

Nejen vypití šálku dobré kávy vám udělá radost. Kávovou sedlinu můžete použít i pro čištění. Zabírá dobře na mastnotu na pekáčích, plechu i sklenicích. Pomůže vyčistit místa okolo výlevky u vany a umyvadla. 

Umaštěný koberec

Mastnou skvrnu posolte, sůl nechejte chvíli působit a skvrnu poté navlhčete a postupně vytřete.

Mastné fleky na nábytku

Dřevěný nábytek vyčistíte od mastnoty tak, že nanesete hmotu vyrobenou z magnézie (oxidu hořečnatého) a vody. Hmota vsákne tuk. Po uschnutí se hmota lehce setře.

Citronem proti komárům

Zapomeňte na drahé přípravky do zásuvky. Rozkrojte citrón a do něj zapíchněte několik hřebíčků. Krásně si provoníte pokoj a můžete spát bez obav při otevřeném okně. Komáři si na vás netroufnou.

S olejem do koupelny

Nejrůznější oleje prospívají při koupání naší pokožce a olej prospívá i obkladům. Skvrny na obkladech v koupelně vyčistíte hadříkem s lněným olejem. Po setření se bude obklad krásně lesknout a voda se nebude na obkladu tolik usazovat.

Starejte se o lednici

Chcete postupovat při příštím odmrazování lednice správně? Pak se seznamte s podrobným návodem: Rozmrazování urychlíte, když do lednice a mrazáku umístíte misky s teplou vodou. Pára se postará o rychlejší tání. Velké ledové kusy můžete i potřít solným roztokem. Jakmile lednici odmrazíte, přistupte k jejímu vymývání. Nesahejte však po chemických prostředcích ale po octu. Lednici nechte otevřenou, aby dokonale vyschla. Před budoucí námrazou vás ochrání potření stěn glycerinem. Lednice bude stále vonět, když v ní necháte rozkrájené jablko.

Leštění tmavého nábytku

,Tmavý nábytek se leští nejlépe jemným hadříkem namočeným v silném, vychlazeném černém čaji.

Čištění mikrovlnné trouby

Neděláme to rádi, protože se mikrovlnná trouba čistí špatně. Už ne! Před čištěním vložte dovnitř mísu s teplou vodou a do ní rozmačkejte citrón. Nechte pět minut zahřívat. Stěny mikrovlnné trouby budete mít provlhčeny citrónovou párou a ta se mnohem lépe stírá.

Skvrny od mléka na dřevěném povrchu

Utěrku namočte do lihu a opatrně povrch přetírejte. Podle úpravy povrchu může líh působit různě. Vyzkoušejte nejprve na menším kousku.

Odolné rezavé skvrny

Rez na prádle, a především na tom bílém nejde odstranit běžnou cestou. Použijte citrónovou šťávu nebo kyselinu citrónovou. Odolnější skvrny potřete pastou vyrobenou ze soli a kyseliny citrónové. Také můžete místo namočené v citrónu přes hadřík přežehlit žehličkou.

Odpuzovač molů

Řádí vám ve skříni s potravinami moli? Na několika místech rozsypte bobkový list. Jednotlivé bobkové listy můžete také přidat přímo do dózy s potravinami.

Voňavý úklid

Zkuste vysát vanilkový cukr. Vanilka provoní byt při každém vysávání až do výměny sáčku.

Chleba zachrání připálenou omáčku

Připálila se vám omáčka a je to poznat na chuti? Rozdrobte do omáčky chleba. Ten pohltí pach spáleniny.

Brambora a dřez

Co má brambora a nerezový dřez společného? Navzájem si pomáhají. Dřez umyjte a potřete stěny syrovou bramborou. Uvolněný bramborový škrob pomáhá v boji proti usazování dalších nečistot.

Nevařte puding, umyjte okna

Okna se nejlépe umývají, když do pěti litrů vlažné vody rozpustíte a rozmícháte některý světlý puding. Následné leštění je otázkou chvilky.

Skvrny od třešní na oblečení

Nejdříve tričko, nebo jinou část oděvu, ručně přeperte v mýdlové vodě a následně ponořte do mléka. Nechejte namočené přes noc a následně vyperte obvyklým způsobem.

Připálený pekáč

Spálenina na pekáči se lépe odstraní, když ji nejprve zalejete vodou s octem a necháte delší čas působit. Pro lepší výsledek můžete pekáč s octovou vodou zahřát v troubě na menší teplotu. Také pomáhá na spáleninu nasypat hrst kysaného zelí.

Poškrábaný nábytek z masivu

Poškrábaný masivní nábytek se dá opravit směsí octa a olivového oleje. Půl a půl nalejte do hrnku, naneste na hadřík a nábytek ošetřete.

Když vrže postel

Rám postele a rošt potřete v místě dotyku. Použít můžete mýdlo, jelení lůj nebo vosk. Jednou za několik týdnů dotáhněte spoje na posteli. Pokud natření nepomůže, rošt postele podložte filcem nebo gumou.

Oživte mořený nábytek

Na mořený nábytek si můžete vyrobit vlastní polituru. Stačí tři deci lněného oleje a jedna lžička soli.

Otlaky na koberci

Po stěhování nábytku zůstávají na koberci otisky. Jeden díl vody a jeden díl octa přes otlak nastříkejte. Po chvíli působení kobercová vlákna načechrejte pomocí lžíce nebo kartáče. Na místo také můžete dát několik kostek ledu. Poté vodu vysušíte a místo načechráte vysavačem.

Krájejte bez pláče

Oloupejte cibuli a dejte ji na chvíli do mrazničky. Při krájení vám neukápne ani slzička.

Vodní kámen v toaletě

Záchodovou mísu vyčistíte od vodního kamene octem nebo coca-colou.

Ocet se postará o vaši pračku

Není třeba kupovat speciální prostředky. Jednou za měsíc nalejte do bubnu půl litru octa a zapněte program s nejvyšší teplotou.

Cibulí proti bakteriím

Rozpulte cibuli a nechejte ji v místnosti. Postará se o viry i bakterie. Vyměňte ji vždy jednou za čtyři dny, nejpozději za týden.

Zatočí s mastnotou za sporákem

Ani v případě velké mastnoty za sporákem nemusíte sahat po drahé chemii. Postačí ocet smíchaný se solí a rozpuštěný v teplé vodě. Zajímavý přístup je i podle hesla zlé se zlým vyhání. Zaschlé mastné skvrny vyčistíte hadříkem namočeným v oleji. Nový olej rozpouští staré usazeniny. Poté plochu přeleštěte. Dobrým pomocníkem je i křída. Ta vsákne mastnotu.

Domácí odstraňovač žmolků

Nemusíte mít doma speciální přístroj na odstraňování žmolků. Stačí když budete tkaninu třít v protisměru punčocháči.

Bílé tričko od borůvek

Skvrny od borůvek nejprve namočte na několik hodin do kyselého mléka, teprve pak oděv vyperte.

Postříkané zrcadlo v koupelně

Postříkal vám manžel při holení pěnou zrcadlo? Poděkujte mu! Když nastříkáte pěnu na holení na zrcadlo, a to následně přeleštíte, zrcadlo se nebude rosit.

Levná aviváž

Místo aviváže použijte běžný ocet. Charakteristického zápachu se nemusíte bát. Při sušení zápach zmizí. Je možné použít i opačný způsob. Ručníky nebo prádlo do roztoku teplé vody a octa namočit před samotným praním. Následně vyprat běžným způsobem.

Oblíbený smažák

Smažený sýr si s chutí dáváme v restauraci. Doma však může potrápit, když při smažení vytéká. Po obalení jej dejte na půl hodiny do mrazničky! Poté ihned osmažte a žádná nehoda vám nehrozí.

Sůl není nad zlato

Alespoň ne v polévce. Přesolenou polévku můžete zachránit nastrouhanou bramborou.

Skvrny od smůly na oblečení

Na smůlu zabírá jediný prostředek a tím je petrolej. Petrolej skvrnu zcela rozpustí, pak stačí dočistit.

Vaření kaše pro děti

Horké mléko a plotna se nemají příliš rády. Horké mléko vám z hrnce neuteče, když okraj potřete máslem nebo jiným tukem.

Domácí impregnace deštníku

Jakmile vám deštník uschne, přestříkejte ho lakem na vlasy. Vydrží vám mnohem déle. Samozřejmě jen v tom případě, kdy jej zase nezapomenete v cukrárně nebo kavárně.

Bělostné záclony

Pokud jste ještě nevyměnili záclony za žaluzie, stojíte nad otázkou, jak je vyprat do bělostné barvy. Před praním je namočte do roztoku vody s rozmíchanou sodou a solí. Na kyblík vody stačí 5 lžic soli a sody. Záclony nechejte namočené přes noc a vyperte běžným způsobem.

Silná vrstva prachu

Silnou vrstvu prachu nejprve odstraňte vysavačem, aby se prach při stírání nešířil v místnosti. Následně setřete vodou s tekutým mýdlem. Dobrým čistidlem je i jablečný ocet.

Ořech na ořech

Poškrábaný ořechový nábytek opravíte, když jádrem z vlašského ořechu místo zahladíte.

Na vodovodní baterii šetrně

Na vodovodní baterii by mohly být vidět škrábance od čištění hrubým pískem. Na vodní kámen použijte citrón a místo následně nasucho vyleštěte.