7 tipů na vánoční dekorace, které vyrobíte doma a hodí se k vánočnímu osvětlení

S vlastnoručně vyrobenými ozdobami budete mít jedinečnou výzdobu. Když je navíc zkombinujete se světelnými dekoracemi, parádní výsledek je doslova zaručen. A jak to celé udělat? To vám napoví našich 7 tipů na výrobu vánočních dekorací.

Adventní věnec

Adventní čas je každou neděli spojován se zapalováním jedné svíčky na věnci. Právě adventní věnec se v té době stává téměř neodmyslitelnou vánoční dekorací na každém stole. Buď si můžete v obchodě zakoupit již vytvořený adventní věnec, nebo se rozhodnete vyrobit si svůj vlastní přesně podle svých představ. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, čeká vás nákup či výroba podložky a shánění ozdob.

Návodů na výrobu adventního věnce existuje celá škála. Hodně záleží na tom, jak si představujete konečný výsledek a jaký materiál máte k dispozici.

Tip: Klasické svíčky na věnci můžete vyměnit za svíčky umělé napájené elektřinou. To je ideální možnost pro rodiny s malými dětmi, kdy se nemusíte bát, že svíčka omylem něco zapálí.

Ozdoby na stromeček

Ozdoby na stromeček se dají vyrobit pomocí různých technik. Nabízí se například háčkování, kdy zručnější vytvoří zvonečky, stromečky či například andílky. Další dříve hodně oblíbenou technikou bylo vyřezávání nejrůznějších vánočních tvarů ze dřeva. Přírodní materiál využijete i při tvorbě ozdobiček ze slámy, které vznikají chytrým svázáním barevnou mašlí a upevněním nití. Pro zvýraznění dekorace je možné slámu nabarvit, či namočit do lepidla a obalit ve třpytkách.

Krásné vánoční ozdoby také vytvoříte s pomocí drátků a korálků. Na internetu jistě najdete návody na jednodušší i složitější tvary. Takto vytvořené ozdoby mohou sloužit přímo jako dárek a malá pozornost při návštěvách během vánočních svátků. Když do tvorby navíc zapojíte děti, hned máte hotový skvělý dárek například pro babičku.

Svícínek

Efektní a pěknou dekorací, kterou můžete za temných zimních večerů rozzářit, není pouze adventní věnec. Vyrobit si můžete také jednodušší, ale neméně pěkný svícínek. Opět existuje velká spousta variant a nápadů, jak to celé provést. Kromě klasické svíčky můžete do středu svícínku umístit elektrickou svíčku, díky které bude celá dekorace o kousek bezpečnější.

Tip: Svícínek s elektrickou svíčkou může posloužit jako pěkná dekorace na stůl i do okna.

Perníková výzdoba

Perníková chaloupka, ozdoby na zavěšení a další krásné a později i chutné dekorace dokážete vyrobit z perníkového těsta. Perníčky jsou takovou klasikou, že snad každá rodina má svůj vlastní specifický recept. Pro začátek si vystačíte s recepty, které běžně dohledáte. Časem získáte v pečení cvik a těsto si dokážete vyladit doslova k dokonalosti.

Podobně je na tom i bílá či barevná poleva na ozdobu. Její ušlehání do požadované konzistence vyžaduje kvalitní kuchyňský robot nebo pořádnou dávku trpělivosti. Důležité jsou také poměry jednotlivých surovin. Příliš řídká poleva totiž bude stékat a nevytvoří dobrý výsledný dojem. Barevného efektu dosáhnete přidáním potravinářských barev.

Tip: Pro tmavší vzhled perníčků přidejte do těsta více kakaa.

Skořápky od ořechů

Stačí je připevnit na šňůrku, umístit do nich kousek ozdobné látky, nebo je namalovat. Skořápky od vlašských ořechů nám zůstávají na podzim, takže je ani nemusíme dlouho skladovat a hned se můžeme pustit do tvoření jednoduchých a zároveň pěkných dekorací.

Originální adventní kalendář

Výroba vánoční dekorace nemusí čekat až na samotný Štědrý den. Krásnou výzdobu, se kterou si navíc každý den odbudete i kousek čekání, je adventní kalendář. Pověste na šňůrku 24 ponožek, připravte si 24 balíčků s překvapením a umístěte je do krabiček či podobně. Nejlepší je, když takto originální kalendář plný netušených věcí připravíte pro své děti. Čekání na Ježíška jim pak rychleji uteče a každý den se budou těšit, až si rozdělají nové okénko či rovnou celý balíček. Výhodou je také to, že obsah adventního kalendáře můžete vytvořit zdravější v porovnání s běžnými čokoládičkami.

Vánoční květiny

Ty sice přímo nevyrábíte, ale aby byly přes celé vánoční svátky krásné, musíte o ně pečovat. Takovou klasikou je takzvaná vánoční hvězda s červenými listy nahoře. V květinářstvích vypadají nádherně, ale jakmile si je donesete domů, mohou tyto překrásné rostlinky za pár dnů začít strádat a přestanou být krásnými dekoracemi. Podobně je na tom například i oblíbený vánoční kaktus, kdy je cílem, aby během svátků kvetl. Hodit se vám můžou tipy na péči o 3 oblíbené vánoční květiny.

Vyrobené dekorace ozvláštněte osvětlením

Když si vlastnoručně vyrobíte krásnou vánoční dekoraci, jistě z toho máte velkou radost. A není se čemu divit. Dá to práci a potřebujete trochu šikovnosti. Je proto tedy škoda, abyste si nemohli svoji originální vánoční výzdobu vychutnat i za temného zimního večera. Stačí chytře využít některé vánoční osvětlení a vaše dekorace hned dostane úplně jiný rozměr. Výhodou je, to si pohled na své dílo užijete i večer, kdy už je venku tma.

Přidejte kousek moderní výzdoby a pohádkový výsledek je zaručen

Krásná vánoční výzdoba je pestrá a plná překvapení. Určitě se tak nemusíte bát doplnit klasické a ručně vyráběné ozdoby moderními dekoracemi. Vhodné jsou například různé světelné dekorace, které nahrazují nepříliš bezpečné svíčky a vytváří večerní kouzelnou atmosféru. Hodně oblíbené jsou například vánoční světelné hvězdy, ale pozadu nezůstávají ani klasické LED řetězy, které vynikají zejména širokými možnostmi svého využití a nejrůznějších kombinací. Při vánoční výzdobě také nezapomínejte na venkovní části domu a zahradu.

Zkoušeli jste si někdy vyrábět vlastní dekoraci? Která by vás lákala nejvíce?