Jak vybrat postel

Průměrně prospíme zhruba 7 až 8 hodin denně. V posteli tak strávíme podstatnou část dne. Což klade i vysoké nároky na její kvalitu. Jak se zorientovat v současné nabídce a podle čeho si tu nejlepší postel vybrat?

Podle materiálu

Výběr vhodného materiálu konstrukce je otázkou jednak funkčních vlastností a jednak samozřejmě i estetických preferencí.

Postele z masivu

Přírodní dřevo neboli masiv má celou řadu výhod. Jednoznačně se jedná o materiál velmi kvalitní s vysokou životností a odolností před případným poškozením. I když i v tomto směru si můžeme všimnout rozdílu v závislosti na tom, o který druh dřeviny se vlastně jedná.

Nejrozšířenější je i kvůli svojí nízké ceně určitě smrk. Jedná se ale o dřevo poměrně měkké. Oblíbená je také borovice, zejména kvůli charakteristické struktuře. Ve dřevě ale bývá větší počet suků, což znesnadňuje povrchovou úpravu. Smrk se dá snáze namořit nebo nalakovat. Mezi nejtvrdší dřeviny se jednoznačně řadí dub nebo buk.

Pro řadu nakupujících představuje masiv poměrně jasnou volbu i kvůli svému vzhledu. Jde o přírodní materiál s nezaměnitelnou strukturou, navíc působí dokonale nadčasově, nepodléhá módním trendům a hodí se prakticky do každého interiéru. Obecně výrobky z masivu doprovází i typická vůně.

Hlavní nevýhoda masivu je tak nasnadě: Především vyšší pořizovací cena. A to zejména u uváděných tvrdších dřevin. Tím další, co je potřeba mít na paměti, je to, že nejen postel, ale nábytek z masivu obecně vyžaduje péči. Dřevo musíme očistit, a to v žádném případě ne mokrou cestou. Olejované dřevo je nutné ošetřit častěji, nejlépe přípravky na bázi vosku, případně aplikaci oleje i opakovat.

A pozor, také u masivu je potřeba se nenechat napálit. Příliš nízká cena může evokovat fakt, že pro výrobu postele byly použity příliš tenké dřevěné desky. Za ideální šířku se přitom považuje nejméně 25 mm.

Postele z MDF

Jedná se o přírodní materiál, který vzniká z dřevěných vláken. Ta se spojují vysokou teplotou a současně tlakem do podoby desek. Ty lze velmi snadno tvarově opracovat. Jejich povrch je následně možno ještě dále upravovat. Mohou se laminovat nebo odýhovat, dají se i nalakovat, matným i lesklým lakem.

Desky představují plnohodnotnou alternativu k masivu, samozřejmě za příznivější cenu. Postele vyrobené z MDF jsou současně velmi odolné a jednoduše se udržují. Proto jsou vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Postele z lamina - LTD

Laminované dřevotřískové desky se vyrábějí následujícím způsobem: Na dřevotřískovou desku se nanese ve vrstvě melaminová pryskyřice a dekorační papír. Povrch tedy se skutečným dřevem nemá v podstatě nic společného.

Překážkou to být nemusí, takováto imitace je velmi zdařilá a působí vkusně, výsledek tedy nebude působit nikterak lacině. A to i když LTD se používá z poměrně prostého důvodu: Výsledný výrobek může být citelně levnější v porovnání s přírodními MDF deskami, proto patří LTD k velmi oblíbeným materiálům.

Levnější materiál samozřejmě nemusí znamenat zároveň absolutně nízkou kvalitu. Důležité je zaměřit se primárně na tloušťku desek. Chcete-li mít jistotu, volte alespoň tloušťku 18 mm.

Kovové postele

Kov může být při zachování vysoké kvality zpracování prakticky srovnatelně odolný jako masiv. Některé produkty tyto dva materiály i kombinují. To je vhodné zejména tehdy, když samotný kov v ložnici nechcete, neboť na vás kovová konstrukce působí chladně a neútulně.

Typickým materiálem pro výrobu těchto postelí je železo, případně jeho slitiny. To je mimořádně odolné a celá konstrukce je tak velmi robustní a pevná. Tomu ovšem odpovídá i vyšší pořizovací cena postele.

Kov lze i různým způsobem povrchově upravovat. Zda si vyberete postel v černém provedení nebo chromovanou, to spíše závisí na vašem vkusu a na tom, které designové pojetí se více hodí do vašeho interiéru.

Čalouněné postele

Specifický typ postele představuje ta čalouněná. V případě předchozích typů jsme totiž samozřejmě až dosud hovořili o materiálu rámu. Matraci je pak potřeba si vybrat zvlášť. Čalouněnou postel si naproti tomu koupíte jako funkční celek, to znamená i s napevno přimontovanou matrací.

Proč jsou populární? Jsou především krásně měkké a pohodlné, a to nejen z hlediska ložné plochy, ale i díky polstrovanému čelu. Široká škála dekorů, v nichž se na trh dodávají potahové látky, slibuje, že parádu udělají čalouněné postele v každé ložnici. Většinou mají k dispozici úložný prostor, což je ideální do malých bytů. Navíc bývají velmi dobře finančně dostupné, není problém si tak vybrat model, který se vám líbí a zároveň nezruinuje vaši rodinnou kasu.

U čalouněné postele bychom měli při nákupu být tím ostražitější. Platí totiž v zásadě vše, co bylo napsáno v předchozích odstavcích. Rám může být vyroben z masivu i z laminované dřevotřísky. Tím spíše, že na první pohled nevidíme, co je v takovém případě uvnitř, musíme na kvalitu výchozího materiálu dbát a nebát se zeptat.

Čalounění z látky pak je to, co vidíme navenek. Moderní postele bývají očalouněny i ekokůží (imitace pravé kůže), což vypadá zvláště efektně. Látka ovšem přitahuje prach, takže se obecně tento typ nedoporučuje alergikům. Postel je též náchylná na poškození, její pořízení dětem je tak rovněž na zvážení.

Vhodný rozměr

Jednolůžkové postele

Jednolůžkové postele nacházejí svoje uplatnění většinou tam, kde se s dalším spícím nepočítá, případně je potřeba maximálně šetřit místo. Typickým rozměrem jednolůžka je 90 x 200 cm, setkat se můžete ale i s rozměrem 120 x 200 cm. Nemusíme-li šetřit místem a zároveň si chceme dopřát pohodlí, větší jednolůžko je vhodné.

Tam, kde máme k dispozici pouze velmi omezený prostor, například ve studentských pokojích, můžeme volit i zúžené jednolůžko o rozměrech pouze 80 x 200 cm.

Francouzská postel

Francouzská postel nebo též velká dětská postel může mít rozměry 140 x 200 cm nebo 160 x 200 cm. Využívá se v dětských pokojích nebo zkrátka všude tam, kde spí pouze jednotlivec, ale má rád dostatek prostoru. Posloužit může i coby dočasné lůžko pro návštěvy, u kterého není žádoucí, aby zabralo příliš místa nebo tam, kde si a z hlediska prostoru nemůžete dovolit v místnosti mít klasickou manželskou postel.

Manželské postele neboli dvoulůžkové

Standardní velikost dvoulůžka odpovídá dvojnásobku jednolůžka, tedy 180 x 200 cm. Zakoupit lze i postele větší, to znamená dvoulůžka o rozměrech 200 x 200 cm nebo 220 cm. Můžete-li si dopřát velkoryse řešenou ložnici, určitě s koupí takovéto dvojpostele neváhejte. Ocení ji hlavně rodiny s dětmi, které často tráví rána nebo i celé noci na lůžku rodičů.

Správná délka postele

S délkou to bývá většinou trochu složitější. Prodloužené postele s délkou až 240 cm na trhu existují. Lidé s vyšší tělesnou výškou by po nich určitě sáhnout měli. Optimální délka postele se doporučuje o cca 20 cm více než je tělesná délka spícího.

Pokud vhodné rozměry v obchodech neseženete, samozřejmě vám prakticky s jakýmkoli přáním vyhoví výrobce u postele na míru. I když je přirozeně i nutné počítat s tím, že za takovou zakázkovou výrobu bude nutné si připlatit.

Optimální výška postele

Za ideální výšku lůžka je označováno rozpětí 50-65 cm. Za absolutní minimum pak 30 cm. Z toho vyplývá, že jste-li zvyklí spát na zemi nebo si například pouze na zem pokládat matraci, z hlediska zdravotního to nemusí být úplně ideální. U podlahy totiž dochází k víření prachu, který přirozeně není dobré během spánku vdechovat. Stejně tak je u země chlad, takže by vám v noci mohla být zima.

Vhodná výška ovšem závisí hlavně na věku a na tělesné konstituci. Starší člověk zpravidla upřednostní vyšší postel, protože se mu na ni pohodlněji uléhá a hlavně se mu z ní mnohem lépe vstává. Pro děti nebo osoby menšího vzrůstu je naopak vhodnější postel nízká.

Kontinentální postele

Kontinentální postele nebo také typ lůžka boxspring je znám především na západě. Setkat se s ním jste v minulosti mohli zejména v hotelových pokojích. Dnes se tyto komfortní luxusní postele objevují stále častěji i v běžných ložnicích.

Konstrukce takovéto postele je tvořena klasickým rámem, na kterém je uložený pružinový systém, jádrem tvořeným podkladovou matrací a vrchní pěnovou matrací alias topperem. Skládá se tak hned ze tří dílů, které si můžete představit v podstatě i jako tři odlišné vrstvy. Díky tomu se na ní velmi dobře spí, spojuje v sobě výhody pružinových a pěnových matrací. Charakterizovat by se dala jakožto matrace o střední tuhosti.

Vypadá v podstatě podobně jako běžná čalouněná postel, stejně tak si můžete vybrat i z velkého množství potahových látek. Boxspring má však tu výhodu, že u některých modelů nejsou ani hlavní matrace a ani topper přidělány napevno. Jakmile se proleží, snadno je vyměníte, základní konstrukce postele vám ale zůstane.

Na rozdíl od klasického čalouněného lůžka je boxspring i hygieničtější. Hlavní matrace je uložena na pružinkách, proto může větrat. Pokud je snímatelná, můžeme ji otočit a nechat ji nějaký čas postavenou kolmo, aby mohla volně „dýchat“. Jinou údržbu nepotřebuje, stačí ji obyčejně vyluxovat. Počítat musíte s tím, že se potah u kvalitních modelů nedá sundat, tudíž ho nemůžete vyprat. Vyroben může být z vláken syntetických, ale i přírodních a v závislosti na typu materiálu je potřeba zvolit adekvátní ošetřující přípravek.

Jak poznáte už při pouhém pohledu, jestli se jedná o obyčejnou postel nebo o tu kontinentální? Stačí se zaměřit na její výšku. Boxspring lůžka jsou zvýšená, a to až na cca 60 až 70 cm. I to přispívá ke znatelně komfortnějšímu spánku.

Polohovací postele

Polohovací postele svoje využití nacházejí především u seniorů a také tam, kde je člověk na lůžko upoután dlouhodobě, například vlivem závažnější nemoci. Napolohovat se dají v části pod hlavou i pod nohama, postel lze v celé ploše zvednout a některé modely mají taktéž možnost naklonění lůžka. Zpravidla jsou opatřeny elektrickým pohonem, hlavní myšlenkou je tak primárně usnadnění péče o hůře pohyblivou osobu.

Mechanicky (tzn. ručně) polohovatelné rošty jsou vhodné i pro postel určenou pro zdravého člověka. Jednoduchým zvednutím lůžka v oblasti hlavy či nohou si zajistíme pohodlnější polohu při odpočinku, v posteli můžeme lépe relaxovat, například při čtení knihy nebo sledování televize.

Futony

Futonové postele mají svůj původ v Japonsku. Jedná se vlastně o postel, která vychází z filosofie futonu neboli tenké matrace, kterou je možné snadno srolovat a ložnici obratem proměnit v místnost, kde je možné vykonávat jiné činnosti. Tato matrace se vyráběla z přírodních vláken, a to ručně.

A právě takovýto princip se přenesl i na moderní postele. Evropanům se tak futony představy v podobě lůžek s nižším rámem, čelem a pružinovou matrací. Jednoduchý typ lůžka si oblíbili hlavně mladí lidé do svého prvního bydlení a studenti.

Pohodlně se na ni vzhledem k šíři 140 x 200 cm, což odpovídá rozměrům zhruba jednoho a půl klasického lůžka, vyspí jednotlivec i dvě osoby. Pro ty, kteří si zatím neplánují zrovna zařizovat stálé společné bydlení s partnerem, se jedná o ideální alternativu.

Při výběru je nutné dbát hlavně na kvalitu rámu. Ten může být buď postelový anebo skládací s příčkami. Tradičněji pojatý je rám dřevěný, nicméně i futony jsou poplatné vkusu současných spáčů, proto se na trh dostávají i rámy kovové.

Rozkládací a patrové postele

Patrové postele si možná řada z vás pamatuje ze svého dětství. Malí spáči z nich bývají nadšení a rodiče zase uvítají, že patrová postel umí v pokojíčku ušetřit cenné centimetry. Nad sebou se vyspí dvě děti, případně lze jedináčkovi postel umístit do patra a do volného prostoru pod lůžkem vměstnat úložné prostory. Pokud bude palanda dostatečně vysoká, vejde se pod ni dokonce i psací stůl nebo hrací koutek.

Obdobným způsobem se mohou místo naučit využívat i dospělí. Rozkládací lůžko díky výsuvnému mechanismu promění obyčejné jednolůžko na dvě postele vhodné pro příležitostné přespání třeba pro návštěvy. Vznikne tak plnohodnotné dvojlůžko v maximálním rozměru standardních 180 cm šířky.

Rozkládací mechanismus na principu vysunutí z části schovaného roštu, do kterého se poté nasunou části matrace, je běžný spíše u pohovek, které se po rozložení promění na prostor k odpočinku. Gauče se doporučují spíše na příležitostné spaní.

Zatím ne úplně častou, ale možnou volbou je postel sklápěcí. Lůžko se jednoduše napevno přidělá ke stěně a sklopí se tehdy, když je potřeba. Takováto postel se zařízením interiéru maximálně splyne. Proto nezabere absolutně žádné místo a nemusíte řešit ani její design.

Vodní postele

Vodní postel nepatří k úplně typickým součástem českých ložnic. Její princip je však známý už tisíce let a má řadu výhod, kvůli kterým se o nich vyplatí začít přemýšlet. Matrace je, jak už vyplývá z názvu, opravdu naplněná vodou.

Pokud si kupujeme skutečně kvalitní produkt, nemusíme se bát, že by pod naší váhou praskla. Propíchnout ostrým předmětem ji ale můžeme, proto je nutné dávat si skutečný pozor na to, co si do postele nosíme.

Tím zásadním důvodem, proč o vodní posteli uvažovat, je pocit absolutního uvolnění a relaxace. Voda totiž dokáže kopírovat linie našeho těla, čímž mu poskytne také skvělou oporu. Na vodní matraci si nezpůsobíte otlaky a ani není příliš měkká. Nastavit si množství vody, a tím adekvátní tuhost lůžka musí ale každý sám – podle tělesné hmotnosti. Partneři by tak neměli volit univerzální dvojpostel, ale samostatné části.

Vodu v lůžku je možné ohřívat, což klidné usínání ještě podpoří. A i tady se odborníci jednoznačně shodují, že je dobré si spací zóny s partnerem rozdělit, neboť společnou řeč zřejmě v tomto směru nenajdete. Dámy totiž zpravidla bývají více zimomřivé.

Postele z palet

Žádné konvenční řešení v obchodech vás neuspokojilo? Nebo jednoduše hledáte dostatečně nízkonákladovou alternativu třeba do podnájmu? Postel z palet si manuálně zručný kutil zvládne vyrobit i sám. Výchozí prvek, tedy paleta, vás zpravidla nevyjde dráž než na 100 Kč. Před jejím nákupem si vždy zkontrolujeme její stav. Rozhodně by neměla být napadena plísní, vadí taktéž rozsáhlejší praskliny.

Palety si stačí upravit na potřebný rozměr, vyndat původní hřebíčky a kovové sponky. Nezapomeneme důkladně obrousit, důležité je, aby nám nezůstaly ostré hrany nebo třísky. Palety spojíme za pomoci hřebíků nebo šroubů a zvolíme povrchovou úpravu podle vlastní fantazie. Využít se dá lazura i krycí barva.

Odměnou vám ve výsledku bude dobrý pocit z vlastní šikovnosti, fakt, že jste dokázali zrecyklovat použitou věc a nakonec určitě i to, že máte postel, která je zcela originální. Problém nejsou ani atypické rozměry: Nemůžete sehnat širší postel? Schází vám na trhu dostatečně dlouhé lůžko? Nebo byste si snad přáli vyšší postel? Palety všechny tyto otázky elegantně řeší. Výsledný nábytek je navíc dostatečně pevný, tudíž odolný. Pokud by se vám ho přece jen povedlo poškodit, paletu zase snadno opravíte.

Za nevýhodu lze považovat tak snad jen to, že palety se poněkud obtížně udržují. Patříte-li mezi ty, kterým vadí každé zrnko prachu v bytě, zkuste se poohlédnout po jiném druhu postele.