Jak vymalovat pokoj nebo celý byt

Jak se říká, po stěhování druhá nejnepříjemnější záležitost při proměně domácnosti. Všichni chceme to samé - vymalovat levně, snadno, rychle a s co nejmenším nepořádkem. Jak to ale zvládnout, jakou správnou barvu zvolit, bílé zdi nebo barevné, vložit se do toho sám nebo si najmout firmu? A když sám, tak musím škrábat nebo nemusím, a co je to vlastně ta penetrace? S řešením těchto otázek se vám pokusíme pomoci v následujících odstavcích.

Jakou zvolit barvu stěn

Člověk by řekl, že bílá barva řeší všechno. Není tomu ovšem tak. Výběr barvy je mnohem složitější než se může zdát. Samozřejmě vše je otázka vkusu. Co člověk, to jiný názor, ale přesto je třeba myslet na základní pravidla, která patří ke změně vašeho obydlí. Barvou můžete totiž pokoj opticky zmenšit nebo zvětšit, každá místnost si však žádá jinou na základě toho, k čemu je určena. Například do svého obývacího pokoje si nevyberete takovou, která na vás bude působit depresivně a vyvolávat vám úzkost.

Co obecně platí pro všechny místnosti

Než se pustíte do nákupu barev a následně samotného malování, zkuste vejít do místnosti a rozhlédnout se. Sledujte, jaké jsou světelné podmínky a s tím spojená orientace v rámci světových stran. Pokud se jedná o prostor, který je v létě prosluněný slunečními paprsky a rozléhá se v něm spousta světla, je rozhodně vhodnější barvit studenými odstíny modré, zelené nebo fialové. Pokoj se vám tak nebude v tomto ročním období přehřívat. Oproti tomu málo osvětlené místnosti, jež působí chladně, je vhodné zahalit do teplých barev jako je například žlutá, červená, oranžová nebo hnědá.

Dalším důležitým faktorem je velikost místnosti. Nezapomínejte, co bylo řečeno v úvodu, barvy mohou opticky zvětšovat a zmenšovat prostor. Studené odstíny zpravidla ustupují do pozadí, bude se vám zdát, že se před vámi pokoj rozšiřuje, speciálně u tmavších odstínů modré. Naopak u teplejších tónů budete mít pocit, že je pokoj útulnější tím, že stěny se opticky zmenší.

Jak už to tak bývá, vše souvisí se vším a při výběru barvy je třeba myslet také na styl, který v bytě dominuje. Pro některé styly jsou určité barvy přímo nevhodné.

Další neméně důležitá pravidla:

  • Neměli byste vycházet z módních trendů, ale z promyšleného návrhu
  • Neutrální barvy jsou vhodné na velké plochy, výrazné pak na menší předměty a doplňky
  • Stěny a strop by měly být vzdušné
  • Barvy zastupující přírodu zmírňují stres a pozitivně působí na psychiku člověka
  • Pestrost barev po delší době znepokojuje a dráždí

Vhodné barvy pro určité místnosti:

Obývací pokoj

Obývací pokoj je společně s kuchyní nejvíce navštěvovanou místností. Odehrávají se zde rodinná setkání, přátelská posezení, máme ho spojený s relaxací u televize nebo se svátky apod. Tady byste si tedy měli dát obzvlášť záležet a promyslet výběr barev velice pečlivě. Obecně nejlépe zvolenými barvami jsou pro obývací pokoje žlutá, oranžová a odstíny hnědé. Působí velice teplým dojmem. Žlutá dokáže zesvětlit prostor, oranžová zase vyvolává pocit prostornosti. Hnědá uklidňuje, je to totižzemitá barva, která zmírňuje napětí.

Kuchyň

Místnost plná dobrého jídla, kam chodíme vychutnávat a dopřávat si. Říká se, že pro tuto část bytu je jedna barva přímo nevhodná. Víte, o jakou se jedná? Zelená. Málokoho to napadne, jelikož zelená uklidňuje. Je to barva hojně zastoupená v přírodě, tak proč by byla špatná zrovna do kuchyně. Než si pořídíte zelenou výmalbu, zkuse si na jídelní stůl plný čerstvého voňavého jídla posvítit zeleným světlem. Vše chytne nádech měsíc starých potravin, na které budete mít sotva chuť. Stůl je obzvláště citlivý na barvu velkých ploch ve svém okolí, od nichž se zabarvení odráží na pokrmy. Opakem je červená nebo oranžová. Jejich odstíny vyvolávají silnou chuť k jídlu a dráždí smysly.

Ložnice

Ložnice je další odpočinkovou místností v bytě, kde se chceme cítit příjemně a pozitivně. Ale ruku na srdce, také je to prostor, kde bychom po probuzení nejraději strávili celý den. Málokdo po zazvonění budíku vyskočí z postele a je natěšený na začínající den. Stejně jako v případě kuchyně, kde nám červená barva nabudí chuť k jídlu, také v ložnici by nám prostor měl dodat energii do nastávajícího dne. Slunečné počasí za okny je efektivní způsob, jak se přinutit vstát z postele. Dopřejte si tedy trochu toho sluníčka i ve vaší ložnici. Odstíny žluté působí velmi kladně na psychiku i v období sychravých dní, tak proč si doma nevytvořit trochu té kamufláže léta. Zelenou s kombinací hnědé také nic nezkazíte.

Dětský pokoj

Obecně se za ideální kombinaci považuje zeleno-modrá. Je to tak z toho důvodu, že zelená podporuje tvořivost, růst a aktivitu, zatímco modrá uklidňuje. I když teplé barvy zútulní prostor, jejich energičnost může dítě rušit při soustředění, učení, vypracovávání úkolů do školy nebo v nich může probudit výbušnost. Pro dětský pokoj jsou proto vhodnější studené barvy. Vyvolávají pocit prostoru a vaše dítě se pak necítí stísněně.

Pozor, malý tip! Jestli jste netušili, že existují tak zvané omyvatelné barvy, tak čtěte pozorně. Dětský pokoj je vyloženě záhadná místnost, kde se zázračným způsobem objevují různé skvrny, šmouhy od tužek a špína, ale nikdo samozřejmě neví, kde se na zdech vůbec vzaly, protože děti přece za nic nemůžou (byl to pes). Ale co je podstatné, že vy ty veškeré nečistoty můžete ze zdí smýt. Pokud použijete omyvatelné barvy, nemusíte při první skvrně hned sahat po štětci s barvou, stačí vám voda a hadr a vše je zase tak, jak bylo předtím.

Pracovna

Můžeme říct, že pracovna je v podstatě takový dětský pokoj pro dospělé. Platí tedy pro ni stejná pravidla. Do pracovny se chodíme soustředit na práci, očekáváme, že budeme mít klid a budeme se moct koncentrovat. Pokud patříte mezi lidi, kteří rádi pracují z domova a zvou si tedy domů i klienty, tak modrou a zelenou nic nezkazíte. Obecně jsou tyto dvě barvy hojně používané v kancelářích a na úřadech, ať už v rámci stěn nebo doplňků. Chcete-li ale, aby vaše pracovna byla nejen příjemná na pohled, ale působila také seriózně, doporučuje se spojení bílé a béžové. Dodávají totiž pocit jistoty, spolehlivosti a bezpečí. Zároveň evokují střízlivost a tradičnost.

Chci se do malování vložit sám

Patříte mezi ty, kteří si nechtějí zbytečně najímat natěračské služby, ale raději si vymalujete sami? Chcete ušetřit peníze za práci někoho jiného a mít dobrý pocit, že jste přidali ruku k dílu a byt si zvelebili své pomocí? Není to tak těžké, jak se může zdát, pokud se budete řídit následujícími tipy.

Přípravu je lepší nepodcenit

Že vám stačí pár kusů igelitu tam a tam a pak si dáte pozor, aby jste moc nestříkali s barvou? Ne, ne. Bohužel spousta lidí podcení pečlivé zakrytí interiéru než s malováním vůbec začnou. Hlavně u kvalitních barev a penetrací by ochrana povrchu měla být důkladná, penetrace totiž po zaschnutí nejde z povrchu odstranit a mohou vám zůstat skvrny. Takže sice budete mít krásně vymalováno, ale podlaha a nábytek budou vyzdobeny nečistotami od barev. Pokud se už tak stane, je potřeba ji setřít co nejdříve. Pro zakrytí je nejlepší použít maskovací pásku, fólie a na podlahy vlnitou lepenku či textilní savou fólii.

Penetrace

K čemu je vlastně ta penetrace dobrá. Pomůže vám sjednotit savost podkladu a zvyšuje přilnavost nátěrů. Barva vám tak bude lépe krýt. Kdy je určitě třeba ji použít, tak při malování nových povrchů, po štukování, opravách, tmelení nebo také po škrábání. Ne každá penetrace je ale vhodná na všechno. Univerzální se používá na nové povrchy, u problematičtějších míst je pak nutná penetrace hloubková. Máte-li na některých místech plíseň, určitě si pak pořiďte penetraci fungicidní.

Tmelení

Tmelení slouží v případech, kdy potřebujete vyspravit malé nerovnosti nebo díry v omítce. U oken se vám mohou vyskytovat praskliny a v sádrokartonových deskách spáry, které je třeba vyplnit. Tmelící materiál vám v těchto případech pomůže zarovnat nedostatky před samotným nátěrem.

Kdy je nutné škrábání

Škrábání je určitě nutné, pokud máte na stěnách veliké množství vrstev. Jestli jste se teprve nastěhovali a nevíte, kolikrát vaši předchůdci malovali byt, nutnost škrábání si ověříte jednoduše. Stačí vzít váleček, namočit jej a několikrát s ním přejet po zdi. Pokud vám na válečku zůstala nalepená barva, musíte staré malby oškrábat.

,,Malujte vždy od stropu ke stěnám po směru hodinových ručiček“

Teď už víte základní systém malování. Jaké barvy jsou vhodné pro jaké místnosti, co všechno k natírání patří a co je důležité neopomenout při samotné aplikaci. Nelze říct, že je z vás nyní „expert natěrač“, ale pokud chcete sami vynaložit úsilí do přeměny vašeho bytu bez velikých obav, tak snad vám těchto pár řádků pomohlo k tomu se do toho konečně směle pustit.