Moderní ložnice? Pořiďte pořádnou postel s matrací a roštem

Zdravý spánek je základem pro dobrý pracovní výkon i pohodu ve volném čase. Napadlo váš někdy, že v posteli strávíte až třetinu života? Proto přemýšlejte nad kvalitním vybavením ložnice, kde nejenom spíte, ale často i relaxujete a ukládáte mnoho věci, používáte ji jako domácí pracovnu nebo jako úschovnu oděvu a různého vybavení v domácnosti.

Základem nerušeného a kvalitního spánku je nejenom klid, ale hlavně dobrá postel s matrací a roštem. Zdálo by se, že dnešním trendem je osazovat ložnice co nejméně, často je to zcela naopak - bez úložného prostoru se zkrátka neobejdeme. Lidé často volí klasické šatní skříně, vhodnou alternativou mohou být také vestavěné skříně s posuvnými dveřmi. Do šatních i vestavěných skříní nabízejí výrobci nejrůznější příslušenství, ať už věšáky na kravaty, kalhoty, saka či výsuvy k ukládání nejrůznějších věci.

Moderní ložnice má působit klidně, lehce, což mj. ovlivňují použité barvy. Například zcela nevhodná je červená barva, která působí dle interiérových designérů jako silná, dráždivá, představuje krev, oheň, žár, nebezpečí. Jak jistě uznáte, do ložnice se tak příliš nehodí. Naopak odborníci doporučují světlé odstíny fialové, modré nebo béžové. Jste příznivcem teplejších barev? Pak zvolte tlumené odstíny oranžové či žluté.

Moderní ložnice by měla působit lehce a vzdušně

V ložnici se snažtě udržovat pořádek a snažte se, aby postel co nejvíce větrala. Nezastavujte místo pod postelí mnoha věcmi, nechte proudit vzduch, aby co nejlépe větrala. Mimojiné tím znepříjemníte život případným roztočům a sami si vytvoříte zdravé prostředí pro spaní.

Máte to štěstí a vaše ložnice je velká jako zámecká komnata? Pořiďte si některou z designových postelí, společně s nebesy - baldachýnem. Baldachýn nebo jinak nazývaná nebesa je pevný látkový závěs, nebo i dřevěná nebo kamenná stříška nad postelí. Zažijete tak pocit luxusu a budete se tam cítit jako princezna nebo princ na zámku.

Velké pohodlí zažijete v kruhové posteli, avšak na to je potřeba velká ložnice. V případě čalouněné postele zvažte raději ekokůži nebo textílii s nešpinivou úpravou.

Naopak pokud máte málo prostoru, zkuste použít postel s původně japonskou vychytávkou futonem. Fotun je matrace vyrobená z přírodných materiálů, která se dá složit a uschovat. Díky tomu lze postel využívat i k jiným účelům než jen ke spaní.

Nejoblíbenějšími materiály pro výrobu ložnic je masivní borovicové, bukové a smrkové dřevo. Skříně a postele ze dřeva jsou velmi pevné, stabilní a při dobré údržbě vydrží velmi, velmi dlouho. Jistou alternativou, která se rozmohla poslední léta, jsou ložnice z palet, které si s trochou zručnosti můžete vyrobit i sami.

Nábytek z lamina je téměř bezúdržbový

Nábytek z lamina se hodí vlastně do každého interiéru. Nemá skoro žádné nároky na údržbu a můžete si vybrat z mnoha variant vzhledu a struktury povrchu. Lamino tak může vypadat jako dřevo a rozdíl téměř nepoznáte.

Nemáte mnoho času, nepatříte mezi milovníky nakupování a surfování po stránkách a vymýšlení celkového designu ložnice? Pak zvolte ložnicové sestavy. Dostupné jsou jak ze dřeva, tak z lamina, a výrobce tak vlastně vyřešil celkový design vaší ložnice. Ložnice tak bude mít jednotný styl a navíc v případě sestav často i ušetříte.

Ložnice má být nejpříjemnější místem vašeho domova. Určitě nepodceňujte názor svého partnera či partnerky, vždy je třeba brát při výběru ohled na toho druhého. Jen tak se podaří vytvořit ložnici takovou, aby v ní byl noční odpočinek po všech stránkách osvěžující.

Jakou ložnici máte vy? Jaký je váš názor a co doporučujete z vlastní zkušenosti? Sdělte nám to dole v komentářích.